W ka偶dej dziedzina 偶ycia spotykamy si臋 z j臋zykiem bran偶owym pe艂nym tajemniczych okre艣le艅 oraz skr贸t贸w, kt贸re na pocz膮tku niewiele m贸wi膮. Dzi艣 postaram si臋 przybli偶y膰 Ci cz臋艣膰 z najcz臋艣ciej przewijaj膮cych si臋 w 偶yciu fotografa skr贸towc贸w, kt贸re warto zna膰. Zapraszam do swoistego s艂owniczka skr贸t贸w.聽

AC聽

Aberracja Chromatyczna. Jest to wada/cecha obiektywu, a w zasadzie element贸w optycznych, kt贸ra powoduje odmienne za艂amywanie si臋 sk艂adowych 艣wiat艂a przy przechodzeniu przez poszczeg贸lne soczewki. Skutkuje to kolorowymi obw贸dkami na kraw臋dziach ciemnych element贸w znajduj膮cych si臋 na jasnym tle.

UWA

Ultra Wide Angle – skr贸t odnosz膮cy si臋 do obiektyw贸w ultraszerokok膮tnych.

FF聽

Full Frame. Matryca o rozmiarach klatki filmu 35 mm.

Crop (APSC)

Matryca o rozmiarach mniejszych ni偶 klatka filmu 35 mm.

Sporo z przedstawionych skr贸t贸w mo偶na zobaczy膰 na obiektywach.

EF, EF-S

Dwa typy mocowania obiektyw贸w w zale偶no艣ci od posiadanego formatu matrycy w aparacie firmy Canon. Obiektyw z bagnetem EF-S b臋dzie pasowa艂 tylko do aparat贸w z matryc膮 APSC. Szk艂o z bagnetem EF nada si臋 i do cropa i FF.

AF

Autofocus. Mechanizm ustawiania ostro艣ci wbudowany w obiektyw lub w samo body aparatu. Po doci艣ni臋ciu przycisku migawki do po艂owy, ustawiona zostanie ostro艣膰 na wybranych przez nas lub aparat punkcie. Mamy te偶 do dyspozycji kilka tryb贸w –聽autofocus zwyczajny, autofocus 艣ledz膮cy, kt贸ry pod膮偶a za obiektami, kt贸re s膮 w ruchu oraz inteligentny b臋d膮cy mieszank膮 obu – aparat analizuje sytuacj臋 i sam wybiera czy dzia艂a膰 w trybie normalnym czy 艣ledz膮cym.

USM

Ultra Sonic Motor. Ultrad藕wi臋kowy silnik autofocusa w obiektywach od Canona. Charakteryzuje si臋 praktycznie bezg艂o艣n膮 oraz bardzo szybk膮 prac膮.

IS, VR, VC

Stabilizacja obrazu. Canon nazywa to Image Stabilizer, a Nikon Vibration Reduction. Firma Tamron swoj膮 stabilizacj臋 oznacza skr贸tem VC. Stabilizacja obrazu pomaga zrobi膰 nieporuszone zdj臋cia przy d艂ugich czasach otwarcia migawki.

MF聽

Manual Focus. R臋czne ustawianie ostro艣ci. Sami decydujemy o tym, gdzie zostanie ustawiona ostro艣膰. Je艣li nie mamy potwierdzenia ostro艣ci w aparacie, to mo偶e by膰 to dosy膰 karko艂omne.

EV聽

Exposure Value. Warto艣膰 ekspozycji fotograficznej. Warto艣膰 referencyjna to 0. S膮 r贸偶ne stopnie regulacji tej warto艣ci – o 1/3 lub 1/2 jednostki.

CPL

Ko艂owy filtr polaryzacyjny. Bardzo fajne narz臋dzie do fotografowania samochod贸w, ka艂u偶 lub innych motyw贸w, gdzie w polu widzenia mamy odbijaj膮ce 艣wiat艂o, ale przezroczyste powierzchnie.

ISO聽

Czu艂o艣膰 materia艂u 艣wiat艂oczu艂ego, w przypadku fotografii cyfrowej – matrycy. Im wi臋ksza warto艣膰 ISO, tym wi臋ksza czu艂o艣膰 na 艣wiat艂o matrycy, ale tak偶e zwi臋kszony szum. W nowych aparatach聽najni偶sz膮 czu艂o艣ci膮 jest zazwyczaj 50-100, a najwy偶sze si臋gaj膮 ju偶 128 000 lub wi臋cej.

F

Warto艣膰 przes艂ony. Je艣li przy zdj臋ciu autor napisa艂 np. F/2.8, to oznacza, 偶e zdj臋cie zosta艂o wykonane na przys艂onie 2.8.

GO (DOF)

G艂臋bia ostro艣ci (depth of field) czyli to, co na zdj臋ciu jest ostre. Regulowana za pomoc膮 przys艂ony i/lub ogniskowej. Szerzej o tej kwestii pisa艂em w pierwszej cz臋艣ci fotograficznego poradnika.

M

Tryb manualny. Wszystkie ustawienia w aparacie zale偶膮 od woli u偶ytkownika. Czas, przys艂ona, ISO, tryb autofocusa itp. Wszystko trzeba samodzielnie ustawi膰.

Av

Tryb preselekcji przys艂ony. W tym trybie u偶ytkownik ustawia na sztywno warto艣膰 przys艂ony (A – aperture), a aparat dopasowuje czas, 偶eby odpowiednio na艣wietli膰 zdj臋cie.

Tv

Tryb preselekcji czasu. W tym trybie u偶ytkownik ustawia na sztywno czas otwarcia migawki (T – time), a aparat dopasowuje przys艂on臋, 偶eby odpowiednio na艣wietli膰 zdj臋cie.

B

Tryb Bulb – czas otwarcia migawki zale偶y od nas. Zdj臋cie b臋dzie na艣wietlane tak d艂ugo, jak d艂ugo b臋dzie wci艣ni臋ty spust migawki.

P

Tryb p贸艂automatyczny. Najcz臋艣ciej wygl膮da to tak, 偶e w gestii u偶ytkownika jest ustawienie mniej wa偶nych nastaw – np balansu bieli, a ekspozycj臋 kontroluje si臋 korygowanej jej na tzw. drabince.

Kolejne skr贸ty ujrzysz na ekranie z ustawieniami aparatu.

WB

White Ballance – balans bieli. Odpowiednie ustawienie tej opcji zapewnia poprawne odwzorowanie bieli oraz innych kolor贸w. Najcz臋艣ciej do wyboru jest kilka opcji, zale偶nych od 艣wiat艂a, w kt贸rym wykonywane jest uj臋cia. W zaawansowanych aparatach mo偶na ustawi膰 go r臋cznie nadaj膮c odpowiedni膮 warto艣膰 barw w stopniach Kelwina.

JPG

Format zapisu zdj臋膰 (z kompresj膮).

RAW

Format zapisu plik贸w – tzw. plik surowy. Zajmuje bardzo du偶o miejsca na karcie pami臋ci, ale daje ogromne pole do popisu podczas p贸藕niejszej pracy nad tym plikiem w komputerze.

ACR

Adobre Camera Raw – modu艂 Photoshopa przeznaczony do wywo艂ywania i wst臋pnej obr贸bki zdj臋膰 w formacie RAW.

PS

Photoshop. Pot臋偶ne narz臋dzie do obr贸bki grafiki rastrowej w tym zdj臋膰.

LR

Lightroom. Jest to program przeznaczony g艂贸wnie do wywo艂ywania RAW-贸w. Tw贸rcy wzi臋li modu艂 ACR z PS i wyposa偶yli go w wiele nowych funkcji.

ETTL

System pomiaru b艂ysku lamp u Canona.

 

To na pewno nie wszystkie skr贸towce, z jakimi mo偶esz si臋 spotka膰 korzystaj膮c z aparatu, czytaj膮c o fotografii lub rozmawiaj膮c z innymi fotografami. Je艣li znasz jeszcze jakie艣 skr贸ty, kt贸re warto by艂oby dopisa膰 do tej listy, to napisz w komentarzu. Lista zostanie uzupe艂niona.聽